Unity in Motion (UA): Let The Body Speak / Together Alone I - Lost

Yana Reutova & coll.

Together Alone I - Lost

KONCEPT A CHOREOGRAFIE:

Yana Reutova (UA/CZ)

ÚČINKUJÍCÍ:

Nika Horiacha (UA) , Olena Korotkova (UA/CZ), Anastasiia Pavlovska (UA/CZ), Yana Reutova (UA/CZ), Valeriia Tsvirkunova (UA/CZ)

SVĚTELNÝ DESIGN:

Pavel Kotlík (CZ)

HUDBA:

Balaklava Blues (CA/UA), Tomáš Kerle (CZ)

POEZIE:

Anton Ovchinnikov (UA)

RECITACE:

Olesa Usata (UA)

DÉLKA:

20 min

PREMIÉRA:

1. verze: 20. 1. 2023 PONEC, nová verze: předpremiéra 21. 7. 2023 Cortona, Kilowatt festival (IT), oficiální premiéra 30. 9. 2023 PONEC

PRODUKCE:

Soňa Rizmanová (CZ)

PRODUCENT:

Tanec Praha / PONEC - divadlo pro tanec

PODĚKOVÁNÍ:

Krenovce, SUDOP Real, Aerowaves a Yvoně Kreuzmannové s celým týmem Tance Praha

Za finanční podpory: Tanec Praha / PONEC - divadlo pro tanec, Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Národní plán obnovy, NextGenerationEU, Krenovka, SUDOP REAL

 

   

      

 

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva Kultury ČR.

Komponovaný večer ukázek tvorby ukrajinských umělců u příležitosti Ateliéru EDN - European Dance Development Network:

Let The Body Speak - filmové ukázky 
Yana Reutova: Together Alone I - Lost

 

Let The Body Speak - filmové ukázky

První část večera bude věnována práci umělců, kteří zůstali na Ukrajině. Díky podpoře the British Council vznikl na webu londýnského divadla The Place “digitální hub” prezentující jejich tvorbu. Na základě odborného výběru bude představeno několik filmových ukázek doprovázených konkrétními komentáři. Na závěr večera se můžete těšit na debatu a Q&A ke zhlédnutým dílům a kontextu dané tvorby. 

Yana Reutova: Together Alone I - Lost

Druhá část večera bude věnována práci umělkyň, které přesunuly svůj život a tvorbu do České republiky. Together Alone je triptych, reflexe autorčiných náhodných uměleckých setkání během pobytu v Praze. Jeho první část Lost vytvořila se čtyřmi dalšími tanečnicemi z Ukrajiny, které uprchly do EU.  

Jak se vyrovnat s tíživým pocitem samoty? Jak ho vysvětlit? A proč je občas nejsilnější právě ve chvílích, kdy jsme obklopeni lidmi? I když jsme spolu, nakonec jsme v životě každý sám za sebe. 

Jejich příběhy jsou různé, jedno ale mají společné, všechny utekly z okupované země a jsou denně konfrontovány s traumatem, nejistotou a obavami, které přináší status uprchlíka v cizí zemi. Nad vodou je drží jejich kreativita, možnost tvořit a příležitost najít si novou komunitu – uměleckou rodinu.

Pět ukrajinských tanečnic, vytržených ze svých domovů, je tady a teď. Každá sama za sebe a přece spolu.

Lost přibližuje tvorbu i dalších ukrajinských umělců. Inspiruje se verši Antona Ovchinnikova napsanými po vypuknutí války přímo v Kyjevě a hudbou ukrajinské radikální protiputinovské kapely Balaklava Blues sídlící v Kanadě. O doladění zvukové atmosféry se postaral český hudebník Tomáš Kerle.

 

      

 


Yana Reutova působila jako tanečnice, choreografka a pedagožka v Oděské oblasti. V roce 2014 založila Taneční divadlo Plastilin a vytvořila několik představení, která získala nejedno ocenění. Pořádala festival Taneční platforma Most (5 let) a hodně pracovala s dětmi (projekt Creative Kids) a svými studenty. Poté odstartovala festival Speaking with the Body, který se uskutečnil pouze jednou. 

V březnu 2022 vzala dceru a několik studentek a utekla před válkou do Prahy, kde nyní pracuje. Tančila v projektech Anny Källblad, Nicole Beutler, Flávie Tápias, POCKETART.  Sama vede workshopy pro děti a rozvíjí vlastní kreativní práci s různými umělci. V rámci projektu pro děti ukrajinských uprchlíků realizovala interaktivní představení „Na cestě“ a „Čas dětství“. 30. 9. 2023 uvedla premiéru triptychu „Together Alone“ s tanečníky z Ukrajiny, České republiky a Burkiny Faso.

Koncept triptychu „Together Alone“ uspěl v evropské konkurenci v rámci prvního EFFEA Open Call www.effea.eu a byl tak jedním ze 40 podpořených projektů.

 

 ​

Vstupenky

#tanecpraha