SPÁRA: průniky + S dovolením!

Barbora PtáčkováSPOLK

S dovolením

CHOREOGRAFIE:

SPOLK

INTERPRETACE:

SPOLK – Kateřina Jabůrková, Adam Kmenta, David Králík, Žaneta Musilová, Ester Trčková / Šárka Říhová

HUDBA:

Ondřej Galuška

LIGHT DESIGN:

Tomáš Morávek

KOSTÝMY:

Mariana​ Novotná

KOPRODUKCE:

Tanec Praha z.ú. / PONEC - divadlo pro tanec

Délka:

40 minut

 


SPÁRA: průniky
proLnutí

Námět, choreografie:

Barbora Ptáčková

Asistentka choreografky:

Simona Dejmková

Hudba:

Václav Chalupský

Kostýmy:

Barbora Ptáčková, Martina Ptáčková

Světelný design:

František Fabián

Tvorba a interpretace:

Simona Dejmková, Barbora Ptáčková, Emily Jane Steele, Metoděj Vykydal

Idea a koncepce projektu:

Nezřízeni

Umělecká spolupráce:

Honza Malík, Tereza Krčálová

Realizace projektu:

PULSAR z. s.

Koprodukce:

Tanec Praha z.ú. / PONEC - divadlo pro tanec,  Terra Madoda z.s./divadlo 29 

Projekt vznikl za podpory:

Nové sítě z.s., Ministerstva Kultury, Fondů EHP, PULSAR z. s., Magistrátu hl. m. Prahy, Domus Vitae, Studia TEP39, Konzervatoře Duncan centre, Balada SITE a Divadla 29

Poděkování:

Zdeněk Závodný (divadlo 29, Pardubice), Jiří Dobeš (Terra Madoda z.s.), Kateřina Šobáňová (Švestkový dvůr z.s.), Tereza Lacmanová (Nová síť z.s.) , Yvona Kreuzmannová, Markéta Perroud (Tanec Praha z.ú. / PONEC – divadlo pro tanec), produkční a PR tým PONEC – divadlo pro tanec, Tereza Kulhánková, Helena & Jakub Urbanovi (TEP39), Petr Tyc (Konzervatoř Duncan centre), Martina & Stanislav Ptáčkovi, Nikola Němcová, Jiří Jiráček, Michaela Raisová, Lucia Račková, Jana Baladová

Délka:

30 minut

Poznejte nové tváře současného tance! Podporujeme nejen známé osobnosti české taneční scény, ale dáváme prostor i začínajícím umělcům na startu jejich profesionální kariéry. Přijďte nahlédnout do světa mladé nadějné generace.

20:00  SPOLK: S dovolením! (45 min)
přestávka (30 min)
21:15  Barbora Ptáčková: SPÁRA: průniky (30 min)

 

S dovolením!

Rychlá doba. Nikdo nemá čas na nic čekat. Každý z nás se čas od času nedobrovolně zastaví. Všudypřítomný stres a spěch nás ale nutí běžet dál. To, že člověk stojí, neznamená, že nespěchá. Ať už nás zastaví cokoliv, vždy to v nás probouzí silné emoce.

Nekonečné čekání a akutní stres jako impuls k negativním projevům lidského chování a jednání. Inscenace přináší zpětnou vazbu o nás samých, o našich projevech, reakcích a obranných mechanismech ke zvládání stresových situací.

Inscenace je zrcadlem, v němž se odráží jedna z podob dnešní uspěchané doby. S dávkou lehkosti a humoru se snaží podat svědectví o aktuálním problému naší společnosti.

 

Ocenění:
Výhra 2. místa v soutěži Tanečních aktualit Divoká karta 2020

 

 


SPÁRA: průniky
proLnutí

Jak vytvořit situaci novou?

Lidské bytí, skryté v iluzi o vlastní existenci se tiše táže sebe samo ,,Jsem?“. V rozkolu mezi životem a smrtí se znovu pne naše touha porozumět. Tak jako dech vzniká a zaniká v různých intenzitách, putujeme v odhodlání anebo ústupu k jednomu společnému cíli. Bytí je možné zachytit jen teď, těsně před tím než zmizí a znovu se zrodí z nicoty.

Představení Spára: průniky je autorské taneční představení, které vzniklo v rámci projektu Nezřízeni, jehož koncepci vytvořil tandem uskupení Pulsar - Honza Malík a Tereza Krčálová. Projekt poskytuje mladým tvůrcům prostor k uměleckému dialogu a zároveň upevňuje jejich nejen umělecké, ale i produkční a kurátorské schopnosti. 

Představení nechává nahlédnout do témat, kterými se v současnosti zaobírá generace dvacátníků. Je uměleckou výpovědí, která se zrodila ze subjektivního prožívání světa, a následně se rozšířila o vědecký a občanský diskurz, kdy angažovanost jednotlivých postojů a pohledů způsobuje napětí pramenící z vědomí, že naše realita již není postavena na dialogu.

 

Tři otázky pro Barboru Ptáčkovou:

Báro, tvoje hledání bylo dosti niterné a zaštítila jsi ho obrazem „spáry“. Co v tobě to slovo vyvolává? 

Slovo spára pro mě vyjadřuje lapení v nekonečném sledu témat a situací, mezi kterými pronikáme. Je to motiv cesty a motiv uvíznutí. Pronikáme do našeho nitra, do prostoru lidského těla, kde narážíme na naše domněnky, strachy, sny a  kde se možná střetneme s absolutním prázdnem a nicotou.

Jak vidíš svou uměleckou cestu v budoucnu? Kam bys chtěla dojít?  

Jsem vděčná za tento projekt za tuto cestu, kterou jsme společně ušli. Celá skupina se několikrát otřásla a roztřásla, chci teď všechno reflektovat, porozumět znovu všemu co se odehrálo, nevidím zatím dál. Tanec a divadlo pro mě skrývají jeden poklad, a to je prostor. Miluji, když mám místo, kde se můžu v klidu nadechnout a hýbat se. Věřím, že do budoucna budou takové svobodné prostory kolem nás ve větším množství a cenzura, kterou si sami na sebe vytváříme skrze společenské zvyklosti, pomalu zmizí.

V rozhovorech, které jsme všichni společně vedli, jsme došli k tomu, že chápeme návštěvu tanečního představení jako přizvání k události, jíž se účastní společně divák i tvůrce. K jakému typu setkání bys pozvala diváka na představení Spára: průniky?  

Moc si přeji, aby divák na naše představení přišel a jen tak mohl být. Nepotřebuji, aby přemýšlel. Jen bych chtěla ho vtáhnout. Zajímají mě naše vnitřní světy, často nepopsatelné a o to hůře potom vysvětlitelné. Určité věci prostě jen jsou. Vznikly a my je zatím necháváme jen existovat. A pak někdy, až přijde čas, je budeme mít potřebu seřadit, roztřídit a určit…
 

Vstupenky

Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický

#tanecpraha