Současný tanec z Martiniku. Retour, Salut, mon frère, GHANAIA

Art&Fact (Martinik)BaToCu (ČR)

HOST

V rámci 15. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani.

Retour. (Návrat), Salut mon frère (Buď zdráv, bratře)
Choreografie a interpretace

Jean-Hugues Miredin, Laurent Troudant

 

Ghanaia
Režie

Monika Rebcová

Choreografie a tančí

Linda Caridad Fernandéz Saéz a Raffael Del Busto 

Hudba

Matthias Schmitt - Ghanaia

Marimba

Lukáš Brabec

Světelný design

Monika Rebcová

Ve francouzštině s tlumočením do češtiny.

Retour (Návrat) je sólo Laurenta Troudanta ve společné choreografii s Jean-Huguesem Miredinem, jehož tématem je složitá problematika nejrůznějších odchodů a návratů.

Salut, mon frère (Buď zdráv, bratře) je duet Laurenta Troudanta a Jeana-Huguese Miredina, který je zároveň jeho choreografem. Představuje setkání dvou mužů tmavé barvy pleti, kteří jsou konfrontováni se svými zkušenostmi ze života v Evropě a vyvracejí předsudky a klišé, jež je kvůli jejich barvě kůže provázejí. Duet získal podporu Dánské umělecké rady a byl představen v dánském Roskilde. Zároveň také v hlavním městě Francouzské Guyany, Cayenne, na festivalu „Míšenecká taneční setkání“ či na prestižním Festivalu tance v Ouagadougou FIDO. Obě choreografie mají za sebou i četná hostování v Evropě.

Host večera: soubor BaToCu s choreografií Ghanaia v režii Moniky Rebcové.

Ghanaia je skladba Matthiase Schmitta pro marimbu inspirovaná ghanským antilopím tancem, která patří mezi nejfrekventovanější skladby pro marimbu. Choreografie tance Ghanaia je volně inspirována ghanským tancem Adowa, což je tzv. antilopí tanec. Tento tanec napodobuje skákající antilopu a tančí jej muži i ženy. Tanec Adowa umožňuje umělcům komunikovat své emoce a pocity prostřednictvím pohybu svých rukou a nohou. Podle populární legendy královna matka kmene Ashanti v jižní části Ghany nazvaná Abrewa Tuta, byla velmi nemocná. K jejímu vyléčení doporučil kouzelník obětovat antilopu. Antilopa ale snadno unikla bojovníkům pomocí rychlých nohou. Překvapení lovci antilopu napodobovali, a tím pomohli vytvořit tuto taneční kreaci.

Po představení následuje debata s tvůrci (moderuje Vladimír Hulec, Taneční zóna).

Vstupenky

( Ghanaia)
( Photo: Benita Marcussen)
( Photo: Benita Marcussen)
( Retour)

#tanecpraha