Sen o Boženě

Jana Drdácká

29

Září

host

Námět, scénář:

Jana Drdácká 

Choreografie, tanec:

Jana Drdácká, Michal Heriban 

Scénická hudba:

Beata Hlavenková 

Video projekce:

Vojtěch Kopecký 

Světla:

Lukáš Brinda

Zvuk:

Robert Schernstein

Kytara:

Stanislav Kohútek / Kamil Ďurana 

Zpěv:

Silva Morasten

Perkuse:

Mateo Garriga / Michael Cába 

Herečka v projekcích:

Zuzana Hodková 

Recitace básně Petra Borkovce Herbář k čemusi horšímu:

Petr Fejk

dobové videozáznamy Boženy Drdácké v letech 1923-1954 – archív Miloše Drdáckého

 

„Byla jednou jedna žena, Božena, napůl bůh a napůl žena…
Moje babička žila více než sto let. Narodila se za kteréhosi císaře a po mnoha válkách a
diktaturách zemřela za jakéhosi prezidenta. Věřila v duši, lásku a život zde i život po životě.
Pohřbila dceru ve věku děvčátka a k lásce k životu a umění vychovala mne, svou vnučku.
Je pro mne celoživotní inspirací k přemýšlení o nás ženách obecně. O našich láskách, snech,
tragédiích, o síle, která nás žene dál, o smíření se životem…“ Jana Drdácká

 

Tanečně-divadelní představení Sen o Boženě experimentuje s prolínáním různých forem tance a pohybu. Autorka projektu Jana Drdácká je již přes 20 let přední interpretkou a propagátorkou flamenka u nás. Její nejnovější projekt vychází ze snahy hledat inspirace a spojitosti flamenka s jinými tanečními formami, zejména s moravským folklórem, výrazovým tancem a současným moderním tancem. 

Tematickou inspirací projektu se autorce stal život její babičky, která žila přes sto let a se kterou se cítí být duchovně i fyzicky spřízněna. Obsahem představení je osobní výpověď ženy, která pro autorku ztělesňuje základní témata ženské povahy, intimity, role a síly. Jakási nadčasová pohybová obrazárna ženského osudu a duše. Představení je rozděleno do kapitol, které korespondují s životními etapami od dětství po smrt, a zároveň přibližují životní prožitky od bezstarostné radosti přes lásku, naději, bolest, ztrátu po pokoru a smíření s životem. Obsah i náladu dokreslují videoprojekce a živý hudební doprovod.

 

„V představení se daří zhmotnit symbolickou životní pouť spojenou s existenciálními otázkami života a smrti. (...) Sen o Boženě je vytvořen s empatií a dovedností transformovat životní zkušenosti do významotvorné podoby s notnou dávkou imaginace. Nejde ovšem jen o sladké snění, ale i o noční můry, které všichni dobře známe."

Lucie Dercsényi, Taneční Aktuality

Vstupenky

    

29

Září

Sen o Boženě

PONEC - divadlo pro tanec (Praha)
20:00
Koupit vstupenku
Přidat do kalendáře 29-09-2024 20:00 29-09-2024 20:00 Czech republic/Europe Sen o Boženě „Byla jednou jedna žena, Božena, napůl bůh a napůl žena… Moje babička žila více než sto let. Narodila se za kteréhosi císaře a po mnoha válkách a diktaturách zemřela za jakéhosi prezidenta. Věřila v duši, lásku a život zde i život po životě. Pohřbila dceru ve věku děvčátka a k lásce k životu a umění vychovala mne, svou vnučku. Je pro mne celoživotní inspirací k přemýšlení o nás ženách obecně. O našich láskách, snech, tragédiích, o síle, která nás žene dál, o smíření se životem…“ Jana Drdácká   Tanečně-divadelní představení Sen o Boženě experimentuje s prolínáním různých forem tance a pohybu. Autorka projektu Jana Drdácká je již přes 20 let přední interpretkou a propagátorkou flamenka u nás. Její nejnovější projekt vychází ze snahy hledat inspirace a spojitosti flamenka s jinými tanečními formami, zejména s moravským folklórem, výrazovým tancem a současným moderním tancem.  Tematickou inspirací projektu se autorce stal život její babičky, která žila přes sto let a se kterou se cítí být duchovně i fyzicky spřízněna. Obsahem představení je osobní výpověď ženy, která pro autorku ztělesňuje základní témata ženské povahy, intimity, role a síly. Jakási nadčasová pohybová obrazárna ženského osudu a duše. Představení je rozděleno do kapitol, které korespondují s životními etapami od dětství po smrt, a zároveň přibližují životní prožitky od bezstarostné radosti přes lásku, naději, bolest, ztrátu po pokoru a smíření s životem. Obsah i náladu dokreslují videoprojekce a živý hudební doprovod.   „V představení se daří zhmotnit symbolickou životní pouť spojenou s existenciálními otázkami života a smrti. (...) Sen o Boženě je vytvořen s empatií a dovedností transformovat životní zkušenosti do významotvorné podoby s notnou dávkou imaginace. Nejde ovšem jen o sladké snění, ale i o noční můry, které všichni dobře známe." Lucie Dercsényi, Taneční Aktuality Husitská 24A/899 Praha Česká republika

#tanecpraha