Premiéra

Koncept, choreografie a režie:

Marie Gourdain, Felix Baumann

Performeři:

Felix Baumann, Sean Henderson, Till Jenewein, Halka Třešňáková

Dramaturgická konzultace:

Jakub Režný

Světelný design:

Zuzana Režná

Skladatel hudby:

Thibault Cohade

Asistent hudby:

Lukáš Palán

Scénografie:

Jan Tomšů ve spolupráci s Marii Gourdain a Felixem Baumannem

Kostýmy:

Magdalena Vrábová

Produkce:

tYhle, Matière Mobile, Von B bis Z

Produkční:

Sarah Corroyer (FR), Ludmila Šindlerová (CZ), Claudia Teichmann (DE)

Produkční konzultant:

Dirk Förster 

Koprodukce:

TANEC PRAHA, z.ú. / PONEC – divadlo pro tanec, LOFFT – DAS THEATER Leipzig (DE), Les SUBS Lyon (FR), CCNR Rilleux-la-pape (FR)

Další partneři:

Studio ALTA, Schloss Bröllin (DE), MS Schrittmacher (DE)

Poděkování:

účastníci Seismic laboratoří LABs, Dirk Förster, Lucia Kašiarová, Lukáš Karásek, Martin Stiefermann, Nicole Nigro, Jonas Zöller, Manfred Mönch, Aziliz Edy, Eva Dryjová, Romana Packová

Premiéra:

22. 11. 2022 – PONEC

Délka:

50–60 minut

Seismic (2022) - inscenace propojující tanec a fyzické divadlo. Středobodem jejího konceptu je scénografická výstavba. Inscenaci pro pětici mezinárodních performerů vytvořila choreografka Marie Gourdain (FR) spolu s tanečníkem a divadelním tvůrcem Felixem Baumannem (DE). 

Děj se odehrává na vratké ploše složené z částí, které se mohou v reakci na pohyb tanečníků naklánět, třást i rozbít. Vzniká tak neskutečně nejistá základna, na níž se s nasazením vlastního života postavy pohybují samy, v páru či jako skupina. Protagonisté čelí úskalím v podobě vzájemných vztahů a neúnavně hledají cestu nejistotou, která je obklopuje. Pozměňují své chování, zahrávají si s nebezpečím, dávají všanc rovnováhu i kontrolu a riskují, že ztratí pevnou půdu pod nohama. Běžné situace se mění v absurdní, banální získávají metaforický rozměr.

Seismic divákovi prostřednictvím tance, humoru a scénografického uspořádání vypráví o vzájemné závislosti, které podléhá každé tělo, na něž zároveň působí mechanika prostoru a ostatních těl - neutuchající koloběh přeměny věcí ve vzájemné provázanosti; mocenský vztah, jehož počátek lze jen mlhavě tušit ve sledu událostí.

 

www.tyhle.cz

​  ​  

 


 

Projekt vznikl v koprodukci spolků tYhle, Matière Mobile a Von B bis Z, Tanec Praha z.ú. / PONEC - divadlo pro tanec, Les Nouvelles Subsistances, Le CCNR de Rillieux-la-pape, LOFFT – DAS THEATER Leipzig. 

Projekt byl v roce 2022 spolufinancován z veřejných zdrojů Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu kultury, Česko-německého fondu budoucnosti, Hlavního města Prahy a města Brna.

Projekt byl spolufinancován DRAC – Auvergne-Rhône-Alpes – Aide à la création, Francouzským Institutem a městem Lyon.

Projekt byl spolufinancován NATIONALES PERFORMANCE NETZ Coproduction Fund for Dance, který je financován Federal Government Commissioner for Culture and the Media

 

                

          .            

 

 

Vstupenky

Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický

#tanecpraha