Koncept, choreografie, interpretace

Johana Pocková, Sabina Bočková

Hudba

Lukáš Palán

Dramaturgie

Viktor Černický

Světelný design

Eliška Kociánová

Koproducent:

Tanec Praha z.ú. 

 

Finančně podpořili

Partneři projektu

          

 

PUSŤTE SI TANEC DOMŮ!

Podívejte se tento týden na stream záznamu představení, užijte si taneční zážitek z bezpečí domova a podpořte umělce, kteři nyní nemohou hrát. Záznam sledujte zde ↓ 

 

JAK NÁS MŮŽETE PODPOŘIT?

Během internetového vysílání budete moci vyjádřit podporu tanečníkům a jejich týmům libovolnou částkou na platformách:

→ DONIO.CZ    → DARUJME.CZ

Přispět můžete samozřejmě i kdykoliv jindy! Pomůžete nám i tím, že tuto akci budete sdílet se svými přáteli.

 

KOMU POMŮŽETE?

Umělcům „na volné noze“, což jsou všichni, kteří u nás pracují a nejenže pro vás tvoří taneční umění, ale také učí taneční a pohybovou výchovu na školách, vedou středeční studia pro děti, seniory a dospělé či učí na ZUŠ. Všechny tyto aktivity byly ze dne na den zrušeny bez nároku na kompenzaci. Bez vás pro ně následky nouzového stavu mohou být likvidační. Současná taneční scéna vás potřebuje

 

O PŘEDSTAVENÍ

Jáma lvová začala jako performativní výzkum médií, politického populismu a jejich manipulativních sil. Dvě performerky se stávají ztělesněním fyzických a vizuálních obrazů inspirovaných mediálním prostorem. V neutichajícím tanečním duetu padají spolu s divákem do symbolické jámy lvové, která se stává propastí nejistot a nejednoznačností.

Sabina Bočková a Johana Pocková ve svém novém díle balancují na hranici mezi zábavou a zvrhlostí, přecházejí od manipulace diváka k sebe manipulaci a oscilují mezi rolemi vůdců a rolemi obětí. S nezvyklou lehkostí a významovou otevřeností procházejí skrze všeobecně známé figury sociálně - kulturních referencí a vytváří široký prostor pro vlastní interpretaci, kritické myšlení a zaujetí osobního postoje. Jáma lvová je elektrizující performance s vyhroceným emočním nábojem a vysokou intenzitou, která v kombinaci s pronikavou živou hudbou vytváří a používá, až zneužívá, svoji vlastní atmosféru k vytvoření silného emočního tlaku.

 

ROZHOVOR s Johanou a Sabinou:
 

Jak se zrodil nápad k tvorbě vašeho díla? 

Skrze tanec jsme se chtěly zabývat tématem, které není osobní a má širší společenský dosah. Cítily jsme, že média a jejich manipulativní moc jsou tématem, které v nás vyvolává neklid a nejistotu a chtěly jsme pochopit, jaké to je vstoupit do této pozice a zakusit mediální mechanismus. 

Co značí název představení?

Jáma lvová je pro nás propastí nejistot a nejdnoznačností, kam jsme byli společně s diváky vrženi. Je to emočně vypjatá situace, ve které se musíme konfrontovat s vlastními postoji vůči nastolenému tématu. Oproti jejímu biblickému obrazu zde nejde o neměnný božský zákon, který existuje nezávisle na lidech, ale jde o dialog mezi námi a diváky, ve kterém vzniká možnost reflexe. 

Je téma manipulace znázorňováno v představení spíše symbolicky, nebo tam divák nalezne i jasné odkazy na konkrétní postavy historie?

K tématu přistupujeme skrze to "co tělo dělá", když je manipulováno nebo to "co tělo dělá", když manipuluje. V představení tedy divák může zahlédnout pohyby, které vychází z nám všem známého vizuálního prostředí médií, jde ale primárně o fyzické zakoušení manipulace a o její emocionální dosah.  

Co vás dvě svedlo dohromady?

Potkaly jsme se v projektu Miřenky Čechové & Tantehorse s názvem !O! Family Therapy, který se zabýval tématem duševních nemocí a byl jakousi laboratoří pro mladé tvůrce. V rámci procesu a vzájemných konzultací našich individuálních charakterů jsme postupně zjišťovaly, že cesty tvorby pohybového materiálu a přístupu k hledání charakteru se nám potkávají. Pracovaly jsme spolu poté na druhém představení s názvem Plné sklady citů a spolupráce nás velmi baví a naplňuje. 

Vstupenky

Photo: Vojtěch Brtnický
Photo: Vojtěch Brtnický

#tanecpraha