Čas dětství

Yana Reutova (UA/CZ)

POKUD MÁTE ZÁJEM O OBJEDNÁNÍ DOPOLEDNÍHO PŘEDSTAVENÍ PRO ŠKOLU, VYPLŇTE, PROSÍM, OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ.
 

Vhodné pro děti od 5 let

Koncept, choreografie:

Yana Reutova (UA)

Performeři:

Žaneta Musilová/Nika Horiacha​, Olena Korotkova, Anastasiia Pavlovska, Valeriia Tsvirkunova (UA)

Scénický materiál:

Štěpán Rubáš & Lucie Podroužková (CZ)

Světelný design:

Dominik Šimurda (CZ)

Hudba:

Ukrajinské národní písně a koledy, Tomáš Kerle (CZ)

Produkce:

Tanec Praha z.ú. / PONEC - divadlo pro tanec

Tvůrčí rezidence:

KC Vozovna, Krenovka

Poděkování:

Art Centru Krenovka, SUDOP Real a Yvoně Kreuzmannové s celým týmem Tance Praha, KC Vozovně a absolventům AVU Štěpánovi a Lucii

Premiéra:

20. 1. 2023 PONEC

Délka:

40 min

 

   

     

 

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva Kultury ČR.

Interaktivní taneční představení vás vtáhne do světa zázraků, pohádek a splněných přání, ve kterém se i dospělí budou moct cítit jako děti.

Zimní dny přináší spoustu radosti a zábavy. Sdružují celou rodinu a nabízí vyžití v podobě nejrůznějších her a radovánek. Součástí tohoto období jsou i vánoční oslavy. S těmi se pojí mnoho tradic, jako je zdobení vánočních stromků, zpívání koled, stavění betlémů nebo pečení cukroví. 

Představení ale vedle tradic provází i ukrajinské symboly. S Vánoci je například spojována vánoční hvězda přinášející radost, lásku a štěstí do každé domácnosti. Neméně důležitým symbolem je “motanka”. Věří se, že tato látková panenka má v sobě silnou energii a dokáže svého majitele ochránit. Ženám proto sloužila jako talisman pro šťastný osud, dobré zdraví nebo manželství. Právě motanka byla předmětem výtvarné dílny, která proběhla po lednové premiéře.

 

Přijďte ochutnat a zažít ukrajinsko-české Vánoce! Setkání plné pohybu, povídání a jídla. Na reprízu 17. 12. máme pro diváky připravené malé vánoční překvapení. Děti se mohou po představení těšit na tvůrčí dílnu v sousedním Studiu Krenovka. Dospělým mezitím nabídneme v divadle work in progress duetu Yany Reutové a Niky Horiachy pod názvem Paradoxical Bodies. Malé i velké také v 17:30 srdečně zveme do Čítárny Unijazz na moderovanou diskusi o vánočních zvycích na Ukrajině a ochutnávku ukrajinských svátečních specialit.

16:45 -17:30
pohybový workshop pro děti 5 -12 let ve studiu Krenovka. Workshop je veden v ukrajinském a českém jazyce.

17:30 - 20:30
povídání o ukrajinsko-českých Vánocích, tvořivý workshop (vyrobíme si děduch a motanku) a ochutnávka tradičního jídla v čítárně Unijazzu

Akce je součástí projektu "Usedlost Krenovka na pražském Žižkově - nové centrum pro současné umění a komunitu", podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP 2014 - 2021.

 


Žijete / pracujete v ubytovacím zařízení / komunitním centru nebo znáte někoho, kdo ano? Dejte nám vědět, rádi k vám s kolektivem ukrajinských tanečnic přivezeme některé z interaktivních představení s doprovodnou pohybovou dílnou.

Pro více informací kontaktujte Ingu: 
zotova-mikshina@tanecpraha.eu +420773943314

V rámci projektu Tanec do ubytoven se podařilo podpořit choreografku z Ukrajiny, Yanu Reutovou, která vytvořila taneční představení pro děti s názvem Čas dětství. 
V představení účinkují čtyři tanečnice, pocházející z různých koutů okupované země, které během posledního roku našly své útočiště v Praze. Dílo bylo poprvé uvedeno v lednu 2023 v rámci komponovaného večera Vánoce s Ukrajinou v divadle PONEC. Společně s představením nabízíme do ubytoven i taneční dílnu s živou hudbou pod vedením choreografky Yany Reutové. Představení a dílna jsou pro diváky zdarma. 

 


Інтерактивна танцювальна вистава занурить вас у світ чудес, казки та здійснення бажань, де навіть дорослі можуть відчути себе дітьми.

Зимові дні приносять нам багато радості та веселощів. Вони об'єднують усю родину разом і пропонують насолоду у вигляді традиційних ігор та розваг. Цей сезон також включає в себе святкування Різдва з багатьма традиціями, такими як прикрашання ялинки, спів колядок, створення вертепів та випікання солодощів.

Однак, крім традицій, вистава супроводжується українською символікою. Наприклад, різдвяна зірка яка пов’язана з Різдвом, приносить радість, любов і щастя в кожну родину. Не менш важливим символом є “мотанка”. Вважається, що ця лялька-мотанка має сильну енергетику і може захистити свого власника. Тому жінки використовували її як оберіг на щастя, здоров'я та заміжжя. Саме мотанка стала предметом арт-майстерні, яка відбулася після прем'єри у січні.

 

Для повторного показу 17.12 ми підготували невеличкий різдвяний сюрприз. Після вистави на дітей чекає творча майстерня у сусідній Studio Krenovka. А дорослим тим часом ми запропонуємо в театрі work in progress дуету Яни Реутової та Ніки Горячої з назвою Paradoxical Bodies. Молоді та старші також запрошуються до Čítárna Unijazz о 17:30 на модеровану дискусію про різдвяні звичаї в Україні та дегустацію українських святкових страв.

Подія є частиною проекту “Садиба Krenovka в Празі Жижков - новий центр сучасного мистецтва та спільноти”, підтриманого грантом Ісландії, Ліхтенштейну та Норвегії в рамках програми Фонду EHP 2014-2021.

16:45 - 17:30
Руховий майстер-клас для дітей 5-12 років у студії “Krenovka”. Майстер-клас проводиться українською та чеською мовами.

17:30 - 20:30
розмова про українсько-чеське Різдво, творча майстерня (будемо робити дідух та ляльку-мотанку) та дегустація традиційних страв у читальному залі Unijazz

Приходьте на українсько-чеське Різдво! Зустріч, сповнена руху, спілкування та їжі.

 

Ви живете/працюєте в такому закладі/центрі або знаєте когось, хто там працює? Дайте нам знати, ми з радістю привеземо до вас кілька інтерактивних вистав із супровідним майстер-класом з руху з колективом українських танцюристів.

За додатковою інформацією звертайтеся до Інги:
zotova-mikshina@tanecpraha.eu +420773943314

Метою проекту Танцюємо в хостелах є насамперед налагодження зв'язків між українськими та місцевими громадами, а також підтримка українських митців та мисткинь.

В рамках проекту вдалося підтримати хореографа з України Яну Реутову та чотирьох інших українських танцівниць, які походять з різних частин окупованої країни і знайшли притулок у Празі. В результаті їхньої співпраці було створено дві інтерактивні вистави для дітей. Разом з ними ми пропонуємо танцювальний майстер-клас з живою музикою під керівництвом хореографа Яни Реутової.

 

Vstupenky

Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický
Photo: Vojtěch Brtnický

#tanecpraha