Čas dětství

Yana Reutova (UA/CZ)

Vhodné pro děti od 5 let

Koncept, choreografie:

Yana Reutova (UA)

Performeři:

Diana Khrushch, Olena Korotkova, Anastasiia Pavlovska, Valeria Tsvirkunova (UA)

Scénický materiál:

Štěpán Rubáš & Lucie Podroužková (CZ)

Světelný design:

Dominik Šimurda (CZ)

Hudba:

Ukrajinské národní písně a koledy, Tomáš Kerle (CZ)

Produkce:

Tanec Praha / PONEC - divadlo pro tanec

Tvůrčí rezidence:

KC Vozovna, Krenovka

Poděkování:

Art Centru Krenovka, SUDOP Real a Yvoně Kreuzmannové s celým týmem Tance Praha, KC Vozovně a absolventům AVU Štěpánovi a Lucii

Premiéra:

20. 1. 2023 PONEC

Délka:

45 min

 

   

     

Interaktivní taneční představení pro děti inspirované ukrajinskými pravoslavnými Vánocemi a tradičními hrami. 

Yana o svém představení: “Vánoce jsou časem zázraků, víry v pohádku, splněných přání a zábavy. Každé dítě se těší na svůj zázrak. Zimní dny nám přinášejí spoustu radosti a zábavy, sdružují celou rodinu, kde se i dospělí mohou cítit jako děti. Zimní čas nám také přináší mnoho zajímavých zvyků a her. Na Ukrajině je hlavním symbolem Vánoc vánoční hvězda. Ta přináší štěstí, radost a lásku do každé domácnosti.” 

Jedním z důležitých ukrajinských symbolů, který se v představení objevuje, je Motanka. Tato látková panenka se vyráběla třeba i ze starého oblečení. Věří se, že má silnou energii a dokáže svého majitele ochránit. Ženám proto sloužila jako talisman pro šťastný osud, dobré zdraví nebo manželství. 

 

Žijete / pracujete v ubytovacím zařízení / komunitním centru nebo znáte někoho, kdo ano? Dejte nám vědět, rádi k vám s kolektivem ukrajinských tanečnic přivezeme některé z interaktivních představení s doprovodnou pohybovou dílnou.

Pro více informací kontaktujte Ingu: 
zotova-mikshina@tanecpraha.eu +420773943314

V rámci projektu Tanec do ubytoven se podařilo podpořit choreografku z Ukrajiny, Yanu Reutovou, která vytvořila taneční představení pro děti s názvem Čas dětství. 
V představení účinkují čtyři tanečnice, pocházející z různých koutů okupované země, které během posledního roku našly své útočiště v Praze. Dílo bylo poprvé uvedeno v lednu 2023 v rámci komponovaného večera Vánoce s Ukrajinou v divadle PONEC. Společně s představením nabízíme do ubytoven i taneční dílnu s živou hudbou pod vedením choreografky Yany Reutové. Představení a dílna jsou pro diváky zdarma. 

 


Інтерактивна танцювальна вистава занурить вас у світ чудес, казки та здійснення бажань, де навіть дорослі можуть відчути себе дітьми.

Зимові дні приносять багато радості та веселощів. Вони об'єднують усю родину та пропонують різноманітні ігри та забави. Частиною цього сезону є святкування православного Різдва, яке за юліанським календарем починається 6 січня та триває цілих два тижні. З ними пов'язано багато традицій, таких як прикрашання ялинки, спів колядок, створення вертепів та випікання солодощів.

Однак, крім традицій, вистава супроводжується українською символікою. Наприклад, різдвяна зірка яка пов’язана з Різдвом, приносить радість, любов і щастя в кожну родину. Не менш важливим символом є “мотанка”. Вважається, що ця лялька-мотанка має сильну енергетику і може захистити свого власника. Тому жінки використовували її як оберіг на щастя, здоров'я та заміжжя. Саме мотанка стала предметом арт-майстерні, яка відбулася після прем'єри у січні.

 

Танцюємо в хостелах

Ви живете/працюєте в такому закладі/центрі або знаєте когось, хто там працює? Дайте нам знати, ми з радістю привеземо до вас кілька інтерактивних вистав із супровідним майстер-класом з руху з колективом українських танцюристів.

За додатковою інформацією звертайтеся до Інги:
zotova-mikshina@tanecpraha.eu +420773943314

Метою проекту Танцюємо в хостелах є насамперед налагодження зв'язків між українськими та місцевими громадами, а також підтримка українських митців та мисткинь.

В рамках проекту вдалося підтримати хореографа з України Яну Реутову та чотирьох інших українських танцівниць, які походять з різних частин окупованої країни і знайшли притулок у Празі. В результаті їхньої співпраці було створено дві інтерактивні вистави для дітей. Разом з ними ми пропонуємо танцювальний майстер-клас з живою музикою під керівництвом хореографа Яни Реутової.

 

Vstupenky

Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický

Související představení

Síla v kráse a krása v síle

Yana Reutova (UA/CZ)
16:00
Galerie Benedikta Rejta

#tanecpraha