Yana Reutova (UA/CZ)

 

Yana Reutova pracovala jako tanečnice, choreografka a pedagožka v regionu Oděsa. V roce 2014 založila Dance Theatre Plastilin v Čornomorsku a vytvořila několik představení, která získala různá ocenění. Pořádala festival „Dance Platform Most“ a hodně pracovala s dětmi (projekt Creative Kids) a svými studenty. Poté odstartovala festival „Speaking with the Body“, který se konal pouze jednou.

V březnu 2022 vzala svou dceru a několik studentek a uprchla před válkou do Prahy, kde nyní pracuje. Tančila v projektech Anny Källblad, Nicole Beutler, POCKETART, Flávie Tápias a sama vede workshopy pro děti a rozvíjí vlastní kreativní práci s různými umělci. V rámci projektu pro děti ukrajinských uprchlíků realizovala interaktivní představení „Na cestě“ a „Čas dětství“. V dubnu 2023 vytvořila pro galerii projekt s českými a ukrajinskými umělci "Síla v kráse a krása v síle". V létě dokončuje triptych "Together Alone" s tanečníky z Ukrajiny, České republiky a Burkiny Faso.

 

Práci s její nejmladší tanečnicí Dianou Khruhsch ocenila mezinárodní porota České taneční platformy zvláštním uznáním. Koncept triptychu "Together Alone" uspěl v evropské konkurenci v rámci první otevřené výzvy EFFEA (European Festival Fund for Emerging Artists) https://www.effea.eu/ a zařadil se tak mezi 40 podpořených projektů. Jeho první část již byla pozvána na festivaly ve Vilniusu (LT, květen 2023) a Barceloně (ES, červen 2023). Světová premiéra triptychu: Kilowatt Festival - Cortona (IT, 21. 7. 2023). Oficiální premiéra triptychu: 30. 9. 2023 PONEC - divadlo pro tanec.
Nejbližší akce

Síla v kráse a krása v síle

Yana Reutova (UA/CZ)
16:00
Galerie Benedikta Rejta

#tanecpraha