Yana Reutova (UA/CZ)

Yana Reutova působila jako tanečnice, choreografka a pedagožka v Oděské oblasti. V roce 2014 založila Taneční divadlo Plastilin a vytvořila několik představení, která získala nejedno ocenění. Pořádala festival Taneční platforma Most (5 let) a hodně pracovala s dětmi (projekt Creative Kids) a svými studenty. Poté odstartovala festival Speaking with the Body, který se uskutečnil pouze jednou. V březnu 2022 vzala dceru a několik studentek a utekla před válkou do Prahy, kde nyní pracuje. Podílela se na projektech i jiných choreografů a sama vede workshopy pro děti a rozvíjí vlastní tvorbu s různými umělci.

V dubnu 2023 vytvořila pro galerii projekt s českými a ukrajinskými umělci Síla v kráse a krása v síle. V září uvedla triptych Together Alone s umělci z ČR, UA a Burkiny Faso. Její triptych uspěl v evropské konkurenci v rámci první otevřené výzvy EFFEA (European Festival Fund for Emerging Artists) https://www.effea.eu/ a zařadil se tak mezi 40 podpořených projektů. Jeho první část již byla pozvána na festivaly ve Vilniusu (LT, květen 2023) a Barceloně (ES, červen 2023). Světová premiéra triptychu: Kilowatt Festival – Cortona (IT, 21. 7. 2023). Oficiální premiéra triptychu: 30. 9. 2023 PONEC - divadlo pro tanec.

Loni uvedla sérii interaktivních představení Na cestě v rámci projektu Tanec do ubytoven, na což navázala právě premiérou nového díla v linii Family Friendly s názvem Čas dětství.

 
#tanecpraha