Viktor Černický

 

Viktor Černický se věnuje interdisciplinární práci na pomezí tance, performativního umění, cirkusu a výtvarného umění. Aktuálně svou tvorbu soustřeďuje v Praze. Jeho projekty, oceněné Hlavní Cenou a Cenou diváků České taneční platformy 2019, opakovaně podporuje Tanec Praha. získal Cenu diváků a Hlavni Cenu České taneční platformy 2019 a byl nominován na ocenění poroty České taneční platformy v hlavní kategorii i kategorii Tanečník roku, v roce 2019 pak na Cenu Divadelních novin.

Jeho práce je často prezentována na evropských asijských scénách a festivalech, mimo jiné v Paříži, Londýně, Hong Kongu, Barceloně, Helsinkách, nebo Římě. Byl mezi umělci podporovanými Dancenet Sweden, je také součástí prestižního výběru Aerowaves Twenty20. 

Viktor pracuje napříč uměleckými obory, přičemž jádrem jeho práce je fyzická reprezentace reflexe a vztah k objektům. V rámci dvouletého projektu Shape It podrobuje analýze umělecký proces spolu s mladým publikem (a pro mladé publikum) ve Finsku, Itálii, Česku a Velké Británii. V díle PRIMA, určeném pro širokou veřejnost, vyzývá místní komunity, aby zaujaly své místo na jevišti v procesu tvorby i v představení. Projekt vznikl na objednávku v koprodukci v rámci sítě BeSpectACTive, která moderuje dialog mezi veřejností a umělci v celé Evropě.

Vedle vlastní tvorby spolupracoval a vystupoval např. s Dominiquem Boivinem (FR), Danielem Gulkem (FR), Sonjou Pregrad (CRO/DE), Cirkem La Putyka (CZ) nebo Compagnie Mossoux-Bonté (B). Od roku 2019 je hostujícím pedagogem na Akademii múzických umění v Praze, kde supervizuje umělecké procesy v mezinárodním magisterském programu Directing of Devised and Object Theatre.

   
#tanecpraha