tYhle / Marie Gourdain & kol. (CZ/FR/SK)

tYhle je česko-francouzský kolektiv umělců tvořících převážně v České republice jako platforma pro vyjádření se prostřednictvím performativního umění, tance, fyzického divadla a vizuálního umění. V základním složení se jedná o čtyři umělce. Kolektiv byl založen v roce 2015 v Brně herci a tanečníky Lukášem Karáskem a Florentem Golfierem, kteří se seznámili během studia. Následně se připojila světelná designérka Zuzana Režná a scénografka/choreografka Marie Gourdain.

 

Marie Gourdain 

Francouzská choreografka, scénografka a vizuální umělkyně. Od roku 2010 rozvíjí své umělecké aktivity převážně v Praze. V její práci se prolínají její vzdělání v oblasti vizuálního umění se současným tancem a opírá se o prvky grafické a sochařské kompozice a detailní analýzy pohybu. Vystudovala animaci na ENSAD Paris a VŠUP v Praze. Získala cenu Frédéric de Carfort Prize (2011) a ENSAD Sculpture Prize (2009) za svou sochařskou práci. Jako scénografka pracovala s mnoha choreografy, jako Karine Ponties, Rita Gobi, Andrea Miltnerová, Lucia Kašiarová atd. V roce 2015 se připojila k česko-francouzskému kolektivu tance a fyzického divadla tYhle a započala svou choreografickou dráhu. Ve spolupráci vytvořili tři díla UN (2016), LEGOrytmus (2017) and Medúza (2018). Nedávno ve Francii založila nový soubor Matière Mobile. 

 

Jaro Viňarský 

Tanečník, choreograf a performer, zakladateľ o.z. SKOK! Vystudoval Vysokou školu múzických umění v Bratislavě obor choreografie baletu a Akademii múzických umění v Praze obor choreografie tance. V letech 1998–2000 byl členem profesionálního divadla Štúdio Tanca v Bánské Bystrici. V roce 2006 získal za sólové představení Posledný krok vpred prestižní CENU SAZKY za „objev v tanci“ v ČR a Cenu diváka na České taneční platformě. Od roku 2004 spolupracuje s belgickou choreografkou Karine Ponties. V současnosti kromě tvorby choreografií vede tvořivé taneční dílny pro neprofesionální tanečníky. Je držitelem prestižní ceny New York Dance and Performance Award / The Bessies 2013 v kategorii ,,výjimečný tanečník” za představení The Painted Bird / Bastard Pavla Zuštiaka.

 

Václav Kalivoda

Trombonista, hudební improvizátor a nápaditý tvůrce. Studoval na pražské konzervatoři. V roce 2015 absolvoval Bard College konzervatoř hudby v USA a poté strávil rok na stáži Darmasiswa v Indonésii Yogyakarta, kde studoval tradiční indonéskou hudbu gamelan. Kromě klasické hudby na trombón se sólově, komorně i orchestrálně věnuje dalším žánrům (jazz, swing, klezmer, samba atd.) a hudbě pro divadelní a taneční představení. Improvizuje s různými tanečníky a hudebními skupinami (Voříšci, Moving Orchestra, Pražský improvizační orchestr, B4 atd.). Také se zaměřuje na improvizaci dětí s cílem rozvíjet jejich přirozené hudební vnímání. Je hudebníkem projektu Tanec školám a Dětského studia divadla PONEC.
#tanecpraha