Tomáš Janypka

 

Tvůrce, choreograf, performer, mentor a facilitátor Somatického dialogu. Jako nezávislý umělec i člen kolektivu ZDRUHESTRANY má na svém kontě řadu kolaborativních projektů s osobnostmi jako jsou Jaro Viňarský, Sonja Pregrad, Dominique Boivin, Daniel Gulko, Helle Bach, Lenka Flory, Jan Mocek, Ran Jiao, sdružení tYhle, mimoOs nebo Temporary Collective.
 

Jeho síla spočívá v jemnosti a otevřenosti žánrům a přístupům, středobodem jeho záběru jsou intimní události, vnímání těla a jeho hranic, tíha věcí v rovině fyzické i duchovní, stejně jako fyzické a emocionální sdílení s diváctvem. Vytvořil díla song lines: Expedice 97/18 (2019, se Sabinou Bočkovou), Osm pohárů a ďábel (2021, s Robertou Štepánkovou), Completing the Sphere (2021), roční interdisciplinární výzkum v architektonickém a vizuálním projektu Juraje Gábora) a další. 

Od roku 2020 je součástí participativního inkluzivního projektu PRIMA (Viktor Černický), který zapojuje místní komunity netanečníků*ic. Jako performer zahajoval slavnostní otevření Pražského Quadriennale 2023. Ve spolupráci s Jazmínou Piktorovou a Markétou Stránskou pak zkoumá hranice zakázaného v projektu určeném dětem a dospělým A to je zakázáno? (premiéra 2024). Pod vedením Berrak Yedek se stal facilitátorem Somatického Dialogu.Působí jako umělecký mentor a pedagog na DAMU v mezinárodním programu MA DOT.
#tanecpraha