Část I - Lost
Koncept, choreografie: Yana Reutova
Účinkující: Olena Korotkova, Anastasiia Pavlovska, Yana Reutova, Liza Taldykina
Světelný design: Pavel Kotlík
Hudba: Balaklava Blues, Tomáš Kerle
Poezie: Anton Ovchinnikov
Recitace: Olesa Usata
Délka: 25 min
Premiéra 1. verze: 20. 1. 2023 PONEC, nová verze: předpremiéra 21. 7. 2023 Cortona, Kilowatt festival (IT), oficiální premiéra 30. 9. 2023 PONEC
Produkce: Soňa Rizmanová
Producent: Tanec Praha z.ú. / PONEC - divadlo pro tanec
Část II - Invisible Traces
Koncept: Yana Reutova
Choreografie: Yana Reutova spolu s performery: Jitkou Čechovou, Kateřinou Jabůrkovou, Žanetou Musilovou, Lukasem Blissem Blahou
Účinkující: Jitka Čechová, Žaneta Musilová, Lukas Bliss Blaha
Hudba: Tomáš Kerle
Scénografie / objekt: Lucie Podroužková & Štěpán Rubáš
Délka: 25 min
Premiéra: 27. 5. 2023 Žižkovské mezidvorky / Krenovka
Výkonná produkce: Soňa Rizmanová
Produkce: Tanec Praha z.ú. / PONEC - divadlo pro tanec
Poděkování: Krenovce, SUDOP Real, Aerowaves a Yvoně Kreuzmannové s celým týmem Tance Praha
Za finanční podpory: Tanec Praha z.ú. / PONEC - divadlo pro tanec, Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Národní plán obnovy, NextGenerationEU, Krenovka, SUDOP REAL
Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva Kultury ČR.
Yana Reutova – Together Alone – diptych (Společně sami)
Jak se vyrovnat s tíživým pocitem samoty? Jak ho vysvětlit? A proč je občas nejsilnější právě ve chvílích, kdy jsme obklopeni lidmi?
I když jsme spolu, nakonec jsme v životě každý sám za sebe.
Někdy je to jednodušší cesta. Být spolu totiž vyžaduje otevřenost myšlenkám, názorům, ochotu naslouchat a dělat kompromisy.
Co přinesou nečekaná setkání a křížení osudů? A znamená fyzická blízkost i blízkost emocionální?
Diptych je reflexí autorky náhodných uměleckých setkání během pobytu v Praze, kam před dvěma lety uprchla před válkou.
Část I. - Lost
Jejich příběhy jsou různé, jedno ale mají společné, všechny utekly z okupované země a jsou denně konfrontovány s traumatem, nejistotou a obavami, které přináší status uprchlíka v cizí zemi. Nad vodou je drží jejich kreativita, možnost tvořit a příležitost najít si novou komunitu – uměleckou rodinu.
Pět ukrajinských tanečnic, vytržených ze svých domovů, je tady a teď. Každá sama za sebe a přece spolu.
První část diptychu přibližuje tvorbu i dalších ukrajinských umělců. Inspiruje se verši Antona Ovchinnikova napsanými po vypuknutí války přímo v Kyjevě a hudbou ukrajinské radikální protiputinovské kapely Balaklava Blues sídlící v Kanadě. O doladění zvukové atmosféry se postaral Tomáš Kerle.
Část II. - Invisible Traces
Otisky prstů, změť nenápadných linií, skrývající v sobě naši jedinečnost i genetické dědictví. Neviditelné stopy, nevědomky zanechané v našem okolí, na věcech i lidech. I my jsme jimi pokrytí. Zanechali je na nás jiní, na povrchu, ale i uvnitř, jako letmé důkazy prožité blízkosti. Tato neviditelná spojení vytváříme každý den, jsme jejich nositeli, ať už bezděčně nebo z vlastní vůle.
Na vytvoření tria, inspirovaného tvarem předmětu „barre“ absolventů Akademie výtvarných umění, který může evokovat např. otisk prstu, se podíleli čeští performeři Jitka Čechová, Katy Jabůrková, Žaneta Musilová a Lukas Bliss Blaha.
Yana Reutova působila jako tanečnice, choreografka a pedagožka v Oděské oblasti. V roce 2014 založila Taneční divadlo Plastilin a vytvořila několik představení, která získala nejedno ocenění. Pořádala festival Taneční platforma Most (5 let) a hodně pracovala s dětmi (projekt Creative Kids) a svými studenty. Poté odstartovala festival Speaking with the Body, který se uskutečnil pouze jednou.
V březnu 2022 vzala dceru a několik studentek a utekla před válkou do Prahy, kde nyní pracuje. Tančila v projektech Anny Källblad, Nicole Beutler, Flávie Tápias, POCKETART. Sama vede workshopy pro děti a rozvíjí vlastní kreativní práci s různými umělci. V rámci projektu pro děti ukrajinských uprchlíků realizovala interaktivní představení „Na cestě“ a „Čas dětství“. 30. 9. 2023 uvedla premiéru triptychu „Together Alone“ s tanečníky z Ukrajiny, České republiky a Burkiny Faso.
Koncept triptychu „Together Alone“ uspěl v evropské konkurenci v rámci prvního EFFEA Open Call https://www.effea.eu/ a byl tak jedním ze 40 podpořených projektů.