Samaa Wakim: Losing it

4+4 dny v pohybu

Tvůrci: 
Samaa Wakim & Samar Haddad King

Choreografie, účinkuje: 
Samaa Wakim

Účinkuje: 
Nancy Mkaabal 

Hudba: 
Samar Haddad King 

Světelný design: 
Cord Haldun 

Píseň: 
Turathy (Album: Autostrad) 

Modlitba: 
Mounira Wakim 

Producent: 
Yaa Samar! Dance Theatre, Khashabi Theatre, Theaterformen Festival Hannover

Délka představení:
45 min

English friendly

 

„Pořád slyšíš to bombardování? Já ano“.

Vyrůstat ve válečné zóně znamená žít politikou a politiku doslova dýchat. Palestinská choreografka a herečka Samaa Wakim si klade otázku, jak tato zkušenost ovlivňuje její identitu. V sólové performanci zkoumá, jak se trauma předchozích generací manifestuje v jejím těle, jak se přenáší z generace na generaci. Na cestě k okamžiku, kdy se začala bát ztráty svobody, se v performanci noří do vzpomínek na dobu okupace, v níž vyrůstala. Zabývá se podmínkami, v nichž žila, i fantazijními představami, které si pod vlivem strachu i potřeby naděje vytvořila, aby dokázala přežít. Jak ji postupně přemáhá strach, její svět se začíná rozpadat: podlaha ztrácí pevnost, zvuky se začínají deformovat a vzniká svět, v němž se prolíná realita s fantazií.

Losing it je o hledání rovnováhy uprostřed nelogické, bizarní a pokroucené reality válečného života. Zvukovou krajinu performance tvoří kompozice Samar Haddad Kingové, která do ní zapracovala terénní nahrávky pořízené v Palestině v roce 2010. Vokály v provedení Samay Wakim zaznívají v dialogu živým doprovodem.  Zvuky, které kdysi vyvolávaly strach, i ty, které poskytovaly útěchu, se splétají v jedno a ústí do momentu, kdy minulost a přítomnost zastíní budoucnost.

 


Samaa Wakim je performerka, choreografka, kulturní manažerka pracující v Palestině. Absolvovala herectví na divadelní fakultě University v Haifě. Podílela se na řadě mezinárodních projektů, včetně taneční performance Badke vzniklé za účasti A. M Qattan Foundation, KVS a Les Ballets C de la B v Belgii (2012 – 2017). Představení Losing it vzniklo jako součást projektu „Un|Controlled Gestures?“ (2019–2020) Goethe Institutu.  

Samar Haddad King je spisovatelka, choreografka, skladatelka, zakladatelka a umělecká ředitelka Yaa Samar! Dance Theatre, což je uskupení umělců působících v New Yorku a Palestině založené v roce 2005 s cílem tvořit energické performance a vzdělávací programy, které pomáhají zpřístupňovat umění a propagují porozumění prostřednictvím umění. Samar vystudovala choreografii na Ailey/Fordham pod vedením Kazuko Hirabayashi. V roce 2019 vytvořila choreografii pro muzikál We Live in Cairo (American Repertory Theater, Boston) a v roce 2018 se stala spoluautorkou kapitoly věnované tanci v arabském světě v druhém vydání publikace Contemporary Choreography.  

https://ysdt.org/losing-it/

 

Představení se koná v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu.

Vstupenky

Foto: Mohab Mohamed
Foto: Christian Altofer

#tanecpraha