PONEC ONLINE: Medúza + moderovaná debata s Marií Gourdain

tYhle / Marie Gourdain

Choreografie, scénografie

Marie Gourdain

Účinkující

Sabina Bočková, Florent Golfier, Marek Menšík, Jaro Ondruš, Matthew Rogers

Dramaturgie

Lukáš Karásek

Konzultant choreografie

Hana Polanská Turečková

Světelný design

Zuzana Režná

Hudba

Lukáš Urbanec

Technologie, výroba

Zbyněk Opálka, Štěpán Hejzlar

Produkce

Lucie Fabišiková

Koprodukce

Studio ALTA,  DW7 - Divadlo na cucky

Za podpory

Ministerstvo kultury České republiky, Hlavní město Praha, městská část Praha 7, město Brno, Nadace Život umělce 

Partneři

Johan centrum - Moving Station, Plzeň; Kredance, České Budějovice; LOFFT, Lipsko, Německo; Réservoir Danse, Rennes, Francie; Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA, Praha; Cirqueon, Praha

Poděkování

Lucia Kašiarová, Studio ALTA, Zbyněk Opálka, Xavier Tiret, rodina Golfier, rodina de Blic, Mathilde Lacombe, Joffrey Jollivet, Jean-Christophe Paré, Elisabeth a Tim Stroud, Julie Gourdain, Ateliér světelného designu JAMU, Linda Průšová, Martin Hamouz, Lída Vacková, Petra Bučková, Ondřej Chachula a všichni, kteří přispěli na projekt Medúza po premiéře na Darujme.cz ​

PUSŤTE SI TANEC DOMŮ!

Podívejte se už tento čtvrtek na Medúzu, užijte si tanec přímo ve vašem divadlobýváku a podpořte umělce, kteři stále nemají možnost hrát! Záznam je dostupný od 20:00 až do půlnoci. 

Ve 21:00 na představení navážeme moderovanou debatou s jeho režisérkou, scénografkou a choreografkou Marií Gourdain! Debata proběhne na platformě ZOOM a budeme ji vysílat live na facebooku. Hlaste se nám na online@tanecpraha.eu a my vám vzápětí pošleme info, jak na to.
Debatu moderuje Yvona Kreuzmannová. 

Pokud chcete film zvětšit na celou obrazovku, otevřete si ho v novém okně ZDE a následně klikněte na ikonku v pravém dolním rohu.

Záznam byl pořízen v Moving Station v Plzni. Děkujeme souboru tYhle za zpřístupnění! 

 

JAK NÁS MŮŽETE PODPOŘIT?

Pokud byste si rádi zakoupili „vstupenku” a vyjádřili podporu umělcům a jejich týmům, můžete přispět libovolnou částkou na platformách:

→ DONIO.CZ    → DARUJME.CZ

Pomůžete nám i tím, že tuto akci budete sdílet se svými přáteli!

 

KOMU POMŮŽETE?

Umělcům „na volné noze“, což jsou všichni, kteří u nás pracují a nejenže pro vás tvoří taneční umění, ale také učí taneční a pohybovou výchovu na školách, vedou středeční studia pro děti, seniory a dospělé či učí na ZUŠ. Všechny tyto aktivity byly ze dne na den zrušeny bez nároku na kompenzaci. Bez vás pro ně následky nouzového stavu mohou být likvidační. Současná taneční scéna vás potřebuje

 

O PŘEDSTAVENÍ

,,Medúza” jsou obrazy na jevišti, které nám umožňují opustit záchytné body a tázat se na vnímání hranic. Hranic mezi životem a smrtí, světlem a temnotou, nadějí a beznadějí. Hranic jako výrazů křehkých okamžiků, které převrací běh života.

Díky jedinečnému přístupu choreografky Marie Gourdain, která vychází ze svého výtvarného vzdělání, je ,,Medúza” inscenací postupující od obrazu k pohybu. Od výchozího bodu - obrazu Vor Medúzy Théodora Géricaulta - ke koláži, která odkazuje na její vnímání dnešního světa. Lineární pohled už nestačí, je třeba brát v potaz jednotlivé vrstvy smyslu, které se transparentně prostupují.

Zkoumání hranic se ukazuje v přítomnosti geometrických objektů a figurálních těl, jejichž expresivní pohyb je v kontrastu k minimalistické a funkční manipulaci s těmito strohými objekty.

 

,,Obraz voru ztraceného na moři je pro mě metafora vyjadřující stav naší společnosti. Vnímám to tak, že politicky se blížíme k zásadní změně. Cítíme, že něco nefunguje, nevíme, kam jít a neznáme odpovědi. Postupně opouštíme pevné body dané minulostí. Libanonsko-kanadský režisér Wajdi Mouawad popisuje krásně období, kdy se starý svět rozpadá a nový svět ještě nevznikl, jako období monstrozity. Je to období monstrozity, které charakterizuje právě Medúza - antická figura - symbol chaosu, rozbití všech forem. Děsí nás, když křičí, zkamení nás pohledem, je to žena i muž, je smrtelná i monstrum, není jednoduché ji definovat, každou chvíli je jiná. Vše se rychle mění a my se nacházíme v té mutaci, v tom přechodu,“ říká Marie Gourdain.

Vstupenky

( Photo: Michal Hančovský)
( Photo: Michal Hančovský)
( Photo: Michal Hančovský)
( Photo: Michal Hančovský)
( Photo: Michal Hančovský)
( Photo: Michal Hančovský)

#tanecpraha