PONEC – stálá scéna pro současný tanec – prochází výraznými proměnami. S obnoveným týmem divadla bude nově spolupracovat Umělecká rada tvořená třemi externími odborníky: Dagmar Bednárikovou, Sylvou Šafkovou a Honzou Malíkem. Přinášejí názorovou pestrost, mnohaleté zkušenosti různých generací s odlišným backgroundem. PONEC děkuje i všem ostatním, kteří projevili zájem o spolupráci.

 

Divadelní sezona 2023/2024 je v plném proudu, ale právě jarní měsíce jsou pro mnohé scény zásadní pro přípravu dalších sezón. 

Zakladatelka divadla PONEC Yvona Kreuzmannová se již v září 2023 rozhodla změnit umělecké vedení této scény a nahradit funkci umělecké ředitelky Uměleckou radou, složenou z více osobností - expertů v oboru. Tento krok by měl vést k hlubší odborné diskusi o roli tanečního divadla v novém kontextu, čitelnosti jeho dramaturgie a větší otevřenosti, prohloubit způsob spolupráce, který je postaven na partnerství týmu divadla s tvůrčími kolektivy. To vše za jasných, rámcově definovaných, podmínek, které odpovídají možnostem obou stran. 

Umělecká rada je součástí takového partnerství. Tři lidé z týmu divadla povedou dialog se třemi odborníky zvenku, budou naslouchat návrhům i argumentům, hledat konsensus, pochopitelně v duchu poslání a vize první stálé scény pro současný tanec. Základní směřování divadla PONEC  se nemění. Členové Umělecké rady přinesou pohled zvenku, sledují uměleckou scénu, budou se zajímat o „work in progress“, nejen o premiéry, povedou dialog o tom, jak reprízovat, jak navazovat mezinárodní spolupráce atd.

PONEC – divadlo pro tanec zastupuje Hana Pelánková, výkonná manažerka, Barbora Loumová Miko, koordinátorka programu, a Ema Šlechtová za tým komunikace. Uměleckou radu tvoří Dagmar Bednáriková, která velmi dobře zná fungování produkčních domů jako jsou KD Mlejn nebo např. DIOD Jihlava, Sylva Šafková, která je tvůrčí osobností s přímou znalostí potřeb umělců, a Honza Malík s backgroundem umělce, kurátora, pedagoga i manažera, sledujícího nejmladší generaci i díky působení v Duncan Centre. Sylva Šafková a Honza Malík byli vybráni na základě Open Callu, který PONEC vypsal na přání umělecké obce. Dagmar Bednárikovou oslovila Yvona Kreuzmannová již předtím.

Nová Umělecká rada je funkční od dubna 2024 a bude tvořit umělecký plán na rok 2025. Do konce roku 2024 je program ještě připravován v návaznosti na předchozí umělecké vedení.

Vedení PONCE si nesmírně váží zkušeností všech vybraných osobností i jejich odhodlání nabídnout svou spolupráci. Připravilo detailní podklady tak, aby členové Umělecké rady měli čas věnovat se zásadním tématům do hloubky. 

Přáli bychom i mnohým ostatním scénám, aby si redefinovaly své záměry v měnícím se kontextu, změny sledujeme v řadě z nich, jsme otevřeni s nimi nadále úzce spolupracovat tak, jako tomu bylo dosud. Alta, ARCHA+, DOX+, Jatka78, KD Mlejn, Palác Akropolis, Divadlo X10, Venuše ve Švehlovce… ti všichni a mnozí další spoluvytvářejí podmínky pro umělce našeho oboru. Zvláště si pak vážíme partnerů v regionech a těšíme se již v červnu na festival TANEC PRAHA, který přinese pět příkladů mezinárodní koprodukční spolupráce na závěr této sezony, již v červnu“, říká Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha. 

#tanecpraha