Triggers

Robo Švarc

Výběr Umělecké rady

TEXT A PERFORMANCE:
Robo Švarc

REŽIE A CHOREOGRAFIE:
Petra Fornayová

DRAMATURGIE:
Dáša Čiripová

AUTORSKÁ HUDBA:
Ambróz Šulej

POUŽITÁ HUDBA:
Friedrich von Flotow, opera Martha, árie Last Rose of Summer, interpretace Reneé Fleming

TANEC:
Silvia Buranovská (Sviteková)

PROJEKCE:
Boris Vitázek

TECHNIKA:
Igor Ilit

PRODUKCE:
AST, Kameňolom o.z

KOPRODUKCE:
Studio 12 / Divadelní ústav

DÉLKA:
35 min.

Repríza predstavenia je podporená z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia. 

Představení Triggers se formou lecture art věnuje problematice životního prostředí, které se pro lidstvo pomalu, ale jistě stalo pouhou kulisou – pasivním jevištěm pro realizaci našich vlastních ambicí. Exponenciální nárůst environmentálních problémů dokazuje, jak snadno zapomínáme na sílu faktických skutečností. Dílo Triggers tento fakt ilustruje na jedné z největších ekologických zátěží na Slovensku. Kauza Istrochem – nebezpečné toxické skládky na jeho území a vysoké riziko zničení vod Žitného ostrova, jednoho z největších aquiferů v Evropě – je přímo propojena s českou politickou scénou. Vlastníkem Istrochemu byla firma Agrofert, vlastníkem Agrofertu byl donedávna současný český premiér Andrej Babiš.


Každým úderem se noří hlouběji a hlouběji. Jak dlouho to potrvá, závisí na míře agrese: čím vášnivější souboj, tím strhující pohyby. Noří se stále rychleji. O propadlišti, které je pohlcuje, nemají ani tušení. Veškerý ten dekor, který nikdy nikoho nezajímal, se prodírá surově a bez varování mezi staronovými intrikami. Pod povrchem vlastnictví a pozemkových spekulací se hýbe jiná voda. Zaplavuje agoru diskusí o identitě. U kořenů: molekuly, reakce, mutace, koktejly. Jenže jak to teď vyměří zeměměřič? Obec je přece majetkem zámku. A mlha, ve které je zahalena, se jmenuje antropocén. Síla faktického je nepohodlnou zprávou pro intelekty, které zůstávají přesvědčeny, že jakákoli zmínka o skutečnosti nutně zavání reakcionářskými fantaziemi.

Představení se odehrává ve slovenském jazyce.


Robo Švarc (*1983, Bratislava) je vizuální umělec, kurátor, autor a překladatel. V letech 1992 až 2002 aktivně hrál fotbal za ŠK Slovan Bratislava. V roce 2015 ukončil studium malby na Kunstakademie Düsseldorf a od roku 2013 realizuje projekt Lecture Art – dialog mezi všemi, kterým není lhostejný aktuální kulturní, sociální a environmentální stav.V roce 2021 mu vyšla kniha Non Exit a překlad knihy Kongo tribunál od Mila Raua. V současnosti finalizuje překlad knihy Společenské hry. Současné politické divadlo od Floriana Malzachera.Je spoluzakládajícím členem občanského sdružení Beznaděj a zoufalství, které se věnuje výlučně utopicko-realistickým projektům, jako je například momentálně probíhající Remediační socha v ovocném sadu základní školy v širším areálu Istrochemu. V roce 2025 zahájil doktorandské studium na UMPRUM v Praze.

Vstupenky

#tanecpraha