Generace X

Michal Záhora

Derniéra

Koncepce, choreografie, režie

Michal Záhora

Námět, výzkumná fáze, tvůrčí spolupráce

Tereza Krčálová

Odborná konzultace

Martin Buchtík (STEM ústav empirických výzkumů pro demokracii)

Tvorba a tanec

Helena Arenbergerová

Hudba

Tomáš Procházka

Kostýmní spolupráce

Terezie Dvořáková

Kurátor projektu a produkce

Honza Malík & Pulsar z.s.

Koproducenti

Tanec Praha z.ú. / PONEC – divadlo pro tanec, Klášter Broumov – Vzdělávací a kulturní centrum

Za podpory

MK ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Studio ALTA, Balada SITE

 

Děkujeme za spolupráci a podporu

Yvona Kreuzmannová a Markéta Perroud – Tanec Praha z.ú., produkční, PR a technický tým divadla PONEC, Aleš Freiwald, Klášter Broumov - Vzdělávací a kulturní centrum, Lenka Ottová a Studio Dance Perfect, Dominik Žižka, Romana Maliti Štorková, Karel Král, Dáša Zbořilová, Dragan Dragin, Michaela Raisová, Patrik Hábl, Karolína Šnajdrová, Petra Štěpánová, Štefan Bugi Tóth, Evženie Brabcová, Zuzana Kubíčková, Romana Hozáková a DJ Bobo.

Taneční sólo vyjadřující pocity generace, jejíž dětství zformoval přelom dvou epoch.

Dětství poznamenané společností přijatými restrikcemi a vzápětí jejich náhlým uvolněním. Rozbušená srdce a slyšitelný tep vlastní krve. Dospěl člověk, který ví, co chce, a ví, co nechce. Ale jeho kroky neurčuje pouze jeho vůle. Studená válka ještě neskončila. Žijeme v jejím stínu. Stále žijeme ve vyhrocených pozicích, ve kterých se snažíme o základní lidskou slušnost. K štěstí nám pomáhej Bůh. Vyhrává aktivní a ten, kdo se nebojí ukázat směr ostatním. 

40 let od narození, 30 let od převratu. Reflexe vlastního života na pozadí velké společenské změny. Taneční představení vychází z životní zkušenosti a světonázoru 20 významných osobností narozených v letech 1979-1980, které se v české společnosti úspěšně profilují v nejrůznějších oborech jako umění, věda a politika. 

V rámci večera proběhne sociologický happening Martina Buchtíka v podání Honzy Malíka a Terezy Krčálové.

Účastníci přípravné fáze

Vojtěch Bednář (sociolog, publicista a vysokoškolský učitel), Ondřej Beránek (filmový producent), Kamil Bouška (básník), Vojtěch Dlask (klavírista, skladatel a dramaturg), Daniel Erhardt (klavírista), Lucie Ferliková (malířka), Lucie Kunzová Filimonova (malířka), Jan Farský (politik), Jiří Havelka (režisér a herec), Jiří Honzírek (divadelní režisér), Tomáš Hrůza (multimediální umělec, pedagog a nakladatel), Martin Jemelka (historik a publicista), Adéla Laštovková-Stodolová (choreografka, režisérka), Judita Matyášová (novinářka, spisovatelka a kulturní manažerka), Tomáš Měcháček (herec), Romana Maliti Štorková (teatroložka, překladateka), Hana Polanská-Turečková (tanečnice a choreografka), Pavel Turek (hudební publicista, novinář), Kateřina Tučková (historička umění, spisovatelka, dramatička a publicistka), Petr Vaněk (herec), Ondřej Závodský (právník a státní úředník).

Krátký rozhovor s Martinem Buchtíkem, sociologem a ředitelem Ústavu empirických výzkumů STEM.

Vstupenky

Photo: Dragan Dragin
Photo: Dragan Dragin
Photo: Vojtěch Brtnický
Photo: Vojtěch Brtnický

#tanecpraha