Andrea Miltnerová

Britská tanečnice a choreografka českého původu, která žije trvale v Praze. Narodila se v Londýně, kde vystudovala klasický i moderní tanec. Do Prahy přišla za souborem baletu Národního divadla. Spolupracuje jako performerka s řadou domácích a zahraničních tvůrců.

Její taneční, sólové představení Tanec magnetické balerínky bylo vybráno mezinárodní komisí Aerowaves a bylo úspěšně uvedeno na festivalech ve Švýcarsku, v Dánsku, v Holandsku, v Německu, v Belgii, v Rumunsku, ve Slovinsku, v Skotsku, ve Francii, ve Finsku a v Anglii. Její sólový projekt Fractured se účastnil významných, zahraničních festivalů v Polsku, v Německu a v Holandsku a Tranzmutace v režii Jana Komárka získala evropský Move-Award quality label. Byla pozvána do Slovinska, do Holandska a do Španělska.

Hluboký zájem o barokní estetiku přivedl Andreu ke spolupráci na rekonstrukci barokních oper a k vlastním projektům, které vycházejí z historického výzkumu a z analýzy pohybu. S Collegiem 1704 vytvořila choreografii filmu Orfeo ed Euridice (Gluck) s Bejunem Mehtou v hlavní roli a režii opery Le Cinesi (Gluck). Tančila v barokních operách v Národním divadle v Praze, v Českém Krumlově, v Litomyšli, na festivalech v Německu, Slovinsku, Maďarsku a Polsku. Úzce spolupracovala se zesnulou francouzskou choreografkou Françoise Denieau, v jejíchž inscenacích účinkovala po celé Francii včetně Paříže (Opéra Comique) a Versailles (Opéra Royale), v Lucembursku, ve Švýcarsku (Lausanne), v Londýně (Barbican) a v Moskvě (Bolshoi Theatre). Učinkovala v Seoulu a v Brooklyn Academy of Music v New Yorku s Les Arts Florrissants v inscenaci Rameau - Maître à danser.

V roce 2017 Andrea vytvořila choreografii pro operu Arsilda, v produkci Collegia 1704, dirigent Václav Luks, režisér: David Radok. Po úspěšné premiéře v SND v Bratislavě se opera hrála v Lille, Lucembusku, Caen a Versailles a byla velmi oceněna kritikou (Divadelní ocenění sezony DOSKY: 5 cen).

Loni v létě režírovala pro orchestra Musica Florea barokní operu Praga Nascente da Libussa e Primisla, která byla předvedena v barokním divadle Florea Theatrum v Praze a v Polsku. 
#tanecpraha