F*cking Beautiful Spring

Spitfire Company

CZECH DANCE PLATFORM

THEME, SCENOGRAPHY, DIRECTION:
Petr Boháč

CHOREOGRPHY, PERFORMANCE:
Markéta Jandová

SOUND DESIGN:
Martin Hůla 

BINAURAL MIX:
Martin Hůla 

LIGHTDESIGN:
Jiří Šmirk

DANCE COLLABORATION:
Adéla Kašparová

COSTUMES:
Kateřina Jirmanová

PRODUCTION:
Veronika Ilíková

PROJECT MANAGER:
Barbora Faifr Repická

SPECIAL THANKS:
Audiolight service s.r.o. 

COPRODUCTION:
Tanec Praha z.ú. / PONEC - dance venue, Palác Akropolis - Spectaculare

SUPPORTED BY:
City of Prague, Ministry of Culture of the Czech Republic, State Culture Fund of the Czech Republic.
The City of Prague supported Spitfire Company projects in 2021-2023 with a multiyear grant of CZK 1,700,000 per year.

PREMIERE:
18.3. 2023, PONEC - dance venue

DURATION:
45 min

AGE:
15+

      

 

     

The project was implemented with the financial participation of the EU through the National Recovery Plan and the Ministry of Culture of the Czech Republic.​

Inspired by endless listening to the oratorio El Niño by American composer John Adams, the rap verses of Kae Tempest and the musical ritual of the Shortparis group from the Saint Petersburg underground.

The story actually happened and has survived among people through storytelling. It is a story about birth, a body within a body, a screaming whisper, and sounds shaping space. This story was born while listening to music about a young Mary and her child. It is a story about the circles that must be crossed to rediscover oneself.

 

A sixteen-year-old girl opens the bathroom. She opens a box containing a pregnancy test. Inhale. And a descent into the depths of her own loneliness. The circle of depth. Exhale. The girl returns to the living room. The circle of a spinning room. Exhale. Whispers on the ground: of rustling, of soft things, of spasms and contractions. The circle of running. From herself to nowhere. The circle of friendship. Descent into the purgatory of the subway. Staying in a circle with an undefeatable beast. Escalators. The sun has finally touched the girl's hair. The circle of spring. Ritual. The circle of consecration.

 

The performance is accompanied by binaural effect, which throws the viewer into the center of the spatial perception of sound and music, with the help of two moving Robe Esprite lights that “dance” together with Markéta Jandová.

 


Markéta Jandová je česká tanečnice a performerka. Jako tvůrčí osobnost inklinuje k propojování uměleckých žánrů a to především performativního umění a filmu. Ráda střídá oblasti svého působení, proto se jako tanečnice objevuje i v opeře, činohře nebo ve filmu.  

Petr Boháč je režisér a vystudovaný odborník na českou literaturu. Jeho režie se objevily ve více než 20ti zemích. Několik jeho režií obdrželo ocenění jako např. The Fringe First Award, Aerowaves Priority Companies 2014, Ceny Divadelních novin apod. V současné chvíli je i ředitelem Paláce Akropolis.

 

 

www.spitfirecompany.cz

​  ​  

Tickets

Photo: Vojtěch Brtnický
Photo: Vojtěch Brtnický

#tanecpraha