Slavnostní zahájení | Kristina Norman (EE): LIGHTER THAN WOMAN

BAZAAR festival

Autor, performance:

Kristina Norman

Dramaturgie:

Laur Kaunissaare

Kamera:

Erik Norkroos

Choreografické poradenství:

Joanna Kalm, Karolin Poska

Hudba:

Jēkabs Nīmanis

Světla:

Oliver Kulpsoo

Délka:

90 min

Jazky:

angličtina + CZ titulky

Uvedení na Bazaar Festivalu v Praze podpořilo Ministerstvo kultury Estonska a Velvyslanectví Estonské republiky.

Italská astronautka Samantha Cristoforetti je nejšťastnější žena na světě. Ve stavu bez tíže totiž nemusí nést z generace na generaci předávané břímě žen pobývajících v gravitačním poli. Ve vesmíru nemusí mýt nádobí, vařit pro celou rodinu ani věšet prádlo.V opačné situaci se nachází ženy, pro které má italština název badante, pečovatelky na plný úvazek, jež se na úkor vlastní sebepéče starají o druhé, o nemohoucí. Je tedy gravitace jenom jevem fyzikálním, nebo se podílí na jevech společenských, psychologických a politických?
Estonská umělkyně Kristina Norman konfrontuje gravitaci s příběhy ukrajinských badante, pracovních migrantek, které stovky kilometrů od svých domovů pečují o italské babičky a dědečky. Multimediální dokumentární performance je v podání Norman intimní a citlivou zkušeností. Ukazuje hrdinky všedního dne v jejich absolutní autentičnosti. Každá žena je svá a každá se potýká s nekompromisní tíhou gravitace.

 

Po představení následuje veřejná moderovaná diskuze.
Představení je součástí festivalu BAZAAR.

 


Kristina Norman je estonská umělkyně, jejíž záběr sahá od videoinstalací až po performance. Středobodem jejího zkoumání je kolektivní paměť a tenké hranice mezi osobním a veřejným v kontextu politiky těla a bytí. Již dvakrát reprezentovala Estonsko na výtvarném Benátském bienále, naposledy v roce 2022 s projektem Orchidelirium Expanded. Norman & Supriyanto reflektujícím odkazy kolonialismu východoevropské perspektivy.

 

 

 

Vstupenky

Foto: Epp Kubu
Foto: Erik Norkroos

#tanecpraha