Tanec Praha, jako partner projektu Erasmus+, otevírá sérii workshopů zaměřených na arteterapii a současný tanec. Workshopy jsou určeny umělcům a umělkyním z Ukrajiny, bez ohledu na úroveň jejich dosavadních zkušeností.

Cílem je sdílení praxe odborníků z Česka a Slovenska s účastníky, kteří se věnují arteterapii, tanci nebo jiným formám umění. Program nabízí inovativní přístupy a metodiky, které mohou být užitečné jak pro vlastní tvůrčí praxi, tak i při poválečné obnově.

Víkendové workshopy budou zaměřeny na tři druhy umění - tanec, výtvarné umění a film. Každý workshop bude zahrnovat praxi, teorii, práci s případovými studiemi a prostor pro diskusi. Pohybová práce bude probíhat s živým hudebním doprovodem a kreativními hudebními technikami ve spolupráci s hudebníky nebo hudebními terapeuty. Součástí programu je možnost mentoringu od zkušených profesionálů.

Kapacita je omezena na 15 osob pro osobní účast v Praze, ale nabízíme také online formu.

 

Tanec Praha poskytuje cestovní stipendia pro vybrané ukrajinské účastníky, kteří přicestují z okolních zemí.

V případě zájmu vyplňte prosím online formulář.


Harmonogram:

  • 17. - 18. 01. 2025 - Tanec (Klára Čížková, Milli Janatková)
  • 07. - 08. 02. 2025 - Tanec (Zuzana Očenášová, Milli Janatková)
  • 07. - 08. 03. 2025 - Tanec (Klára Čížková, Milli Janatková)
  • 04. - 05. 04. 2025 - Výtvarné umění (Yvona Mazehóová, Jana Kouřilová)
  • 16. - 17. 05. 2025 - Výtvarné umění (Yvona Mazehóová, Jana Kouřilová)
  • 24. - 25. 10. 2025 - Film (Dominika Švecová, Jana Kouřilová)
  • 07. - 08. 11. 2025 - Film (Dominika Švecová, Jana Kouřilová)
  • 23. - 24. 01. 2026 - Závěrečný workshop

V případě dotazů se obraťte na Aniu Obolewicz: ania.obolewicz@tanecpraha.eu.

Tanec


Kurz je určený tvůrcům, tanečníků, pedagogům, kteří chtějí rozšířit spektrum svých možností ve své praxi, obohatit ji o některé principy tanečně pohybové terapie, a využít je při tvůrčí práci se skupinami. Cílem je využití léčebného potenciálu kreativního procesu a zlepšení kvality života v komunitách. Každé výukové setkání bude obsahovat sebezkušenostní část, teorii, práci s kazuistikami a prostor k diskusi. Pohybová práce se bude odehrávat v součinnosti s živým hudebním doprovodem a tvořivými hudebními technikami ve spolupráci s hudebníky či muzikoterapeuty.

Výtvarno


Modul bude zaměřen na arteterapii, tedy na možnosti využití výtvarné tvorby jako nástroje sebepoznání, při práci na sobě či při řešení různých potíží či náročných situací. Arteterapie vychází z předpokladu, že výtvarná a tvořivá aktivita má léčebný potenciál, tedy že již samotné tvoření výtvarného artefaktu může přinášet nějakou formu úlevy. Zároveň může výtvarná aktivita zprostředkovat uvolnění a odreagování negativních emocí, ale také přispívat k nalézání a uchopování vlastních zdrojů či k vytváření něčeho nového, funkčnějšího, radostnějšího apod. Účastníci si na vlastní kůži vyzkoušejí některé arteterapeutické techniky, jádrem práce budou především techniky jako akvarel a koláž.

Film


Workshop bude interaktivní. Cílem je se naučit pracovat se svými klienty tak, aby klienti dokázali zlepšit svou kvalitu života. Umělce seznámíme s principy, technikami a cvičeními filmové terapie, které toto umožňují. Důležitá je kreativita. Kreativita totiž léčí a působí terapeuticky.
Pro umělce bude tento seminář sebezkušenostní. Dostanou informace o historii a teorii filmové terapie a seznámí se s kazuistikami klientů, které uvedeme jako příklady.


          
Klára Čížková                Yvona Mazehóová          Jana Kouřilová

 

     

Mili Janatková                Zuzana Očenášová

Lektoři:


Klára Čížková
Vystudovala jednooborovou psychologii na FFUK, výcvik v tanečně pohybové terapii pod záštitou American Association of Dance Movement Therapy, a výcvik v hlubinně-dynamické psychoterapii Rafael Institutu se specifickým zaměřením na problematiku psychotraumatu. V současné době pracuje v Centru komplexní péče Roseta s klienty s psychosomatickým onemocněním, kde propojuje verbální terapii s tanečně pohybovou terapií a prací se sny. 

Zuzana Očenášová
Zuzana Vasičáková Očenášová je terapeutka, lektorka a facilitátorka, pracuje v modalite tanečno pohybovej terapie, procesorientovanej psychológie a práce s traumou . Spoluzakladala Labanov Ateliér Bratislava, pôsobila v skupine integrovaného tanca Len tak tak ako aj ako tanečná dramaturgička, autorka námetov a pohybových charakteristík napr. v tvorivom teame choregografky Marty Polákovej pri predstaveniach Hladká Hrana a Horúčava a choreografky Lucie Holinovej v dielach  Niveau Stable či Sny. V rokoch 2021 a 2022 koordinovala krízovú psychologickú pomoc pre ukrajinských utečencov a supervíznu podporu pre tamojších  terapeutov. Ako terapeutka pôsobí v školstve a v súkromnej praxi,  momentálne pohybovo spolupracuje na tvorbe predstavenia Divadla bez domova. 

PhDr. et PaedDr. Yvona Mazehóová, Ph.D.
Působí jak ve sféře akademické (vedoucí Ateliéru arteterapie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích), tak v soukromé psychologické praxi. Zabývá se projektivními metodami, arteterapií a využitím arteterapie a projektivních technik při vzdělávání psychologů a pedagogů. Věnuje se otázkám profesní identity a osobnostního rozvoje pracovníků zejména v oblasti pomáhajících profesí. V soukromé psychoterapeutické praxi vychází ze systemického přístupu, kromě arteterapie využívá také hypnoterapii a rovněž relaxační a imaginativní techniky. Zaměřuje se zejména na práci s klienty s psychosomatickými a neurotickými obtížemi. Jako bývalá vrcholová sportovkyně spolupracuje na přípravě některých předních českých sportovců.

Mgr. Jana Kouřilová,  Ph.D.
Psycholožka, arteterapeutka a rodinná terapeutka. Působí jako odborná asistentka v Ateliéru arteterapie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, zároveň provozuje soukromou praxi, kde se zaměřuje na práci s dětmi a jejich rodiči či s celými rodinami. Je také certifikovanou lektorkou kurzů zaměřených na rozvoj rodičovských dovedností Výchova bez poražených (ParentEffectivenessTraining).

Hudební doprovod tanečních lekcí:

Milli Janatková
Autentická hudebnice a vizuální umělkyně propojující žánry a umělecké obory. V hudbě se věnuje improvizaci a skladbě, zpěvu, hře na kytaru a bicí. Svou tvorbu představila v Indii, Nepálu, Francii, Řecku a Dánsku. Doposud vydala čtyři autorská alba, za něž získala ocenění The Independent Music Awards, LIT Talent Awards nebo nominaci na Classic Prague Awards (Crossover). 
Milli propojuje hudební, taneční a vizuální tvorbu od roku 2008. Komponovala také hudbu pro taneční a akrobatická představení, včetně vizuálního umění a řemesla. 
Osobní tvorba Janatkové vyjadřuje úctu k psychickému a fyzickému zdraví. Otevírá téma odpovědnosti a sebepoznání skrze pochopení příběhů z osobní, rodové a kulturní historie. V současné době se po dvacetiletém pedagogickém a dobrovolnickém působení (Konzervatoř Duncan Centre, ČVUT – CIPS) věnuje autorské tvorbě a působí jako PR manažerka pro Alianci pro individualizovanou podporu, která prosazuje práva lidí s postižením a onemocněním a jejich pečujících. 

#tanecpraha