Češi jsou nejúspěšnějšími umělci v projektu Be SpectACTive! a získávají tak výraznou podporu nových tvůrčích projektů včetně rezidencí v zahraničí! Díky velmi dobře zpracovaným projektům již získali v networku financovaném z Kreativní Evropy příspěvek na tvorbu 2 menších a 2 větších projektů, které jsou základem nových představení! Jejich společným jmenovatelem je proces tvorby zameřený na práci s veřejností.
Michal Záhora/NANOHACH již úspěšně uvádí dílo DEVOID, které vznikalo na tvůrčích rezidencích v rumunském Sibiu a italském Sansepolcru a uvedl ho v Itálii, Čechách a ve Slovinsku. Téma představení vyplynulo z rozborů dopisů, které přinesli účastníci workshopů, které Michal Záhora vedl.
Tanečnice a choreografka Barbora Látalová spolu se Zdenkou Brungot Svítekovou připravily projekt DIFFERENT?! v dubnu 2016. Interaktivní představení pro dospělé založené na osobních zkušenostech účastníků z řad diváků, se kterými umělci pracovali během svých rezidencí v Praze, Budapešti a Lublani. Na představení pracovli špičkoví tanečníci z nichž většina má dlouholetou zkušenost s působením v zahraničí, např. Kateřina Dietzová, Daniel Raček či KimJun Wan (Farma v Jeskyni).
Na podzim roku 2015 se k vybraným umělcům v koprodukcích Be SpectACTive! přidali Tereza Hradilková s Klárou Alexovou a Einat Ganz (projekt na rok 2016). Projekt OTHERLANDS se zabývá působením společenského prostředí na člověka. Konkrétně na ženy v cizím kulturním prostředí a jejich roli v něm. Jak je tento vliv odlišný, jak se v něm ženy pohybují, vyvíjejí a jaké to má důsledky.

A v neposlední řadě Viliam Dočolomanský/Farma v jeskyni s novou tvůrčí vizí na rok 2017. Viliam Dočolomanský se tentokrát rozhodl postavit se do role hudebního skladatele. Skrze hudbu chce zformulovat a vyjádřit inspiraci ze setkávání s tanečníky a rozvíjet tak svou obvyklou práci novým směrem.

„Žádný z osmi partnerů networku nemá tolik úspěšných umělců, vysoká kvalita a promyšlenost českých projektů je jednoznačně znát, někteří partneři zatím uspěli pouze s jedinou nabídkou a my už máme čtyři... Vážím si práce našeho týmu, který velmi úzce spolupracuje s každým osloveným umělcem, což vysoce oceňuje také výzkumný tým networku," dodává Yvona Kreuzmannová.

DEVOID

DEVOID

nacházející se ve stavu ztráty

Na začátku byli skuteční lidé – účastníci workshopu – jejich dopisy blízkým, a v dopisech to, co mají nejvíce na srdci, nebo to nejdůležitější, co jim nestihli říci. Jednotlivé hlasy pisatelů se propojují, prolínají, vrství. Tato polyfonie autentických zpovědí zpracovaných pomocí metody verbatim do jednolitého textu, vyzývá tanečníka k dialogu. V projevech přiznané slabosti balancuje mezi zavržením a smířením, snaží se pochopit to, co udává směr v životě každého z nás, objevuje vnitřní prostor člověka...

Další informace o rezidenci a vzniku projektu na webové platformě projektu Be SpecACTive! 

Trailer k představení.

 

Different?!

OTHERLANDS

http://www.bespectactive.eu/portal/tereza-hradilkova-cz-einat-ganz-il-klara-alexova-cz-otherlands-2016

 

VIliam Dočolomanský